III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych


Szczegóły wydarzenia


„Wolni w Duchu Świętym” – to słowa tematu III Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych. Kongres Młodych jest miejscem, gdzie osoby oddane Bogu, mogą wzajemnie podzielić się swoim doświadczeniem życia zakonnego, jak również nawiązać nowe relacje między poszczególnymi zgromadzeniami, czy formami życia konsekrowanego.

Kongres odbędzie się od 13-16 września 2018 r., w Łagiewnikach, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w Centrum Jana Pawła II. Kongres jest niesamowitym wydarzeniem, gdzie w jednym miejscu jest ponad 1000 osób ze 100 różnych zakonów, zgromadzeń i instytucji świeckich.

Są to dni, kiedy można doświadczyć i poznać różnorodność charyzmatów i duchowości obecnych w Kościele. Jest to czas, aby na nowo móc rozpalić w sobie dary Ducha Świętego i pogłębić wybór swojego powołania. Celem spotkania jest wzajemne poznanie, pogłębienie daru powołania, wymiana doświadczeń i uwielbienie Boga za dar życia konsekrowanego. Kongres jest kontynuacją bardzo udanej drugiej edycji spotkania młodych konsekrowanych na Jasnej Górze we wrześniu 2015 r.

Brat Artur (Karmelita Bosy) tak wspomina swój pierwszy udział w kongresie: „Raduje mnie ta ogromna liczba charyzmatów, jeden Duch i jedno serce i jeden Pan Bóg, który przemawia do nas na różne sposoby. To jest ubogacające dla mnie. Podoba mi się także sposób spożywania posiłków, bo kojarzą mi się pierwsze wspólnoty chrześcijan, którzy gromadzili się gdzieś na otwartych przestrzeniach, na górach i tam słuchano Pana Jezusa.”

Prelegentami konferencji, na kongresie będą: ks. Krzysztof Wons SDS, o. Stanisław Jarosz OSPPE, S. Anna Bałchan SMI. Ks. Krzysztof poprowadzi dla nas katechezę biblijną w piątek, w dniu o temacie „Duch Święty, który buduje wspólnotę”. Ojciec Stanisław w sobotę, w swojej konferencji nawiąże do tematu dnia mówiącego, w jaki sposób z Maryją mamy wsłuchiwać się w natchnienia Ducha Świętego. Siostra Anna, sobotę ubogaci nas swoim doświadczeniem pracy z kobietami, które w różny sposób doświadczają przemocy fizycznej czy psychicznej.

Świadectwo kolejnej osoby, pokazuje jak ważne jest to spotkanie dla młodych osób: „Dla mnie był to piękny i wartościowy czas. Bardzo cennym doświadczeniem były dla mnie prace w grupach gdzie każdy dzielił się sobą, swoim doświadczeniem radości ale tez trudu przez co stawaliśmy się sobie bliżsi. Pomiędzy wszystkimi uczestnikami dało się odczuć taka wielka jedność, dzięki czemu czułam się jak w jednej wielkiej rodzinie. Cieszę się, także że nie brakowało takiego wspólnego czasu na modlitwę, a także na rekreację.”

Czas kongresu to, również niepowtarzalna szansa aby doświadczyć wielu radości, ubogacać się nawzajem swoim doświadczeniem w małych grupach, a także możliwość ciekawych spotkań w czasie wolnym.

Na zgłoszenie się poszczególnych zakonów, zgromadzeń, instytutów świeckich czekamy do końca maja 2018 r. Zgłoszenia imienne prosimy przysyłać do 15 czerwca 2018 r. Zgłoszenia dokonane w późniejszym terminie będą uwzględniane w zależności od wolnych miejsc.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Kongresu Młodych

Zobacz relację foto-wideo dlaczego warto przyjechać?